Konserve Nedir ?


Konservenin Tanımı:

 

wikipedia-26x26 Konserve

Kuru olan ürünler neden Konserve Yapılamaz? Sterilizasyon veya Pastörizasyonun sağlanması için hermetik ambalajlara (teneke, cam, alüminyum katmanlı poşet ve katmanlı pe) konulmuş mamulün içine dolgu sıvısı konulması gerekir. Çünkü dolgu sıvısı Sterilizasyon ve ya Pastörizasyon da uygulanan sıcaklığı, ambalajlanmış mamulün merkezine doğru iletir. Mamulumuz ısı ile dayanıklı hale gelmektedir. Ambalajlanmış dış ortam ile ilişiği kesilmiş olan Mamulumuzun sterilizasyonu veya pastörizasyon için dolgu sıvısına ihtiyaç vardır.

Konserve Nasıl Bulunmuştur


1745 yılında, yaşamın canlılardan mı (biogenesis), cansızlardan mı (abiogenesis) oluştuğu konusunda incelemeler yapılırken İngiltere’de John Needham’ın, ağzı kapalı bir cam kap içinde bulunan et suyunun, kaynayan su içinde bir süre tutulması sonucunda normal koşullara göre daha uzun süre dayandığını, fakat yine de birkaç hafta içinde bozulduğunu ortaya koyması, belki de modern konserveciliğe atılan ilk adımdır. Ancak bu deneyler yaşamın kaynağını saptamak amacıyla yapıldıklarından, konserveciliğin ilk olarak Fransız Nicholas Appert tarafından bulunduğu kabul edilmektedir.

wikipedia-26x26  Nicolas_Appert

 

Konservenin Sağlıklı (sterilizasyon ile mi yoksa kimyasal koruyucu ile mi dayanıklı hale getirildiği ni) Olduğunu Basit Olarak Nasıl Anlayabiliriz ?

Basit bir deneyle;

Öncelikle tükettiğimiz ambalajlı gıdalardan başlayalım. Bir çay kaşığı ile ilk defa açılmış gıdadan alalım ve mutfağımızda su çekmeyecek zemin üzerine sürelim (Örneğin; Salça,Bezelye,Ketcup,Mayonez,reçel vb.) 1 hafta bekleyelim. Küflenme yapan gıdalar sağlıklı, diğerleri koruyuculu olduğu için küflenme ve bozulma olmayacaktır (Örn; tuz ve şekerde koruyucudur.)
Sonuç; Vücudumuz hücrelerden oluşmuştur. Gıdaların bozulmasına sebep olan bakterilerinde hücreleri vardır. Onlar gıdayı bozamıyor ise bizim vücudumuz daki hücrelere de yararından çok zararı olduğunu düşünebiliriz.
Açıldığında Küflenen Bozulabilen Gıdalar Tüketmeniz Sağlık Açısından Uygundur.